Football Manager 2018İncelemeler

Football Manager 2018 Erken Erişim İncelemesi

FM 2018 Beta İncelemesi

Hız - 75%
Görsellik - 67%
Akıcılık - 100%
Yenilikler - 74%
Oyuncu Profilleri - 85%

80%

2 senenin intikamı, saldırın!

Genel olarak fazlasıyla beğendiğim FM 2018 klasikleşen FM anlayışımıza bir kaç yeni ekstra özellik ekledi. Artık daha detaylı kulüp işlemlerine el atabileceğiz.

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

Erken erişime açılan Football Manager 2018 bir çok kişinin olduğu gibi benimde fazlasıyla ilgimi çekmekteydi. Son 2 yıldır tekrar eden ve ufacık yenilikler ile piyasaya sürülen FM18 erken erişime açıldıktan kısa bir süre sonra indirdim ve oynamaya başladım. Öncelikli olarak tüm yeniliklere bu inceleme üzerinden elbette yer vermek mümkün olmaz. Bu yüzden görebildiğim tüm yenilikleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Oyuna İlk Bakış

Oyunu ilk açtığım zaman fark ettiğim ilk şey açılış hızının fazlasıyla düşmesiydi. 1080 ekran kartım ve SSD sürücüm olmasına rağmen oyun açılış hızı ortalama 20 saniyeyi buldu. Tabi bunu erken erişim olmasına da bağlayabiliriz. Açılsın diye beklediğim oyunda müzik sesi duyunca çok şaşırdım. Yıllar sonra Football Manager açılışta biz menajerleri bir sürpriz ile karşıladı. Ana menü yapısında çok fazla detay olmasa da yeni menajer sayfası diğer serilere oranla oldukça detaylı bir hale gelmişti.

Özellikle bir çok yeni saç stilinin yer aldığı karakter yaratma ekranında ayrıca denemesini yaptığım kamera ile görüntü aktarma olayı da diğer seriye göre bir hayli tatmin ediciydi. Gerçeğe yakın bir sonuç çıkarması beni şaşırttı diyebilirim.

Galatasaray kulübünü seçerek oyuna başladım. Daha önceden ekleneceğini bildiğimiz sağlık merkezi ve takım dinamikleri fazlasıyla hoş olmuş. Henüz Türkçe dilinde o kısımda eksikler yer alsa da sanırım oyun çıkış tarihine kadar çevirmenler o küçük çevirileri bitirmeyi başaracaklardır. Menü yapısı olarak oyun içinde çok fazla bir şey değiştiğini söyleyemem. Fakat daha az göz yoran renklerin kullanıldığını fark etmem çok fazla zaman almadı.

Daha sonrasında ise Cenk Ergün’ün profiline bakmak istedim. Acaba yıllardır klasikleşen profil sayfasında değişiklik var mı cidden merak etmiştim. Ve bir kaç yeni eklenen değişikliği görünce oldukça sevindim. Ayrıca Cenk Bey gerçekten Türkiye şartlarında oldukça iyi bir profile sahip bunu da belirtmek istiyorum.

Haberler sayfasında ise gözüme çarpan çok büyük bir yenilik yok diyebilirim. Klasikleşen ve bizim çok sevdiğimiz haber sayfasında yeni eklemeler bulunuyor lakin özünü kaybetmemesi benim perspektifimden güzel bir durum diyebilirim.

Belki de seriye heyecan katacak en büyük yenilik olan oyuncu dinamiklerinde eminim ki hepimizin gözüne çarpacak ilk şey oyuncu gruplaşmalarıdır. Örnek resimde gördüğünüz gibi ben Galatasaray ile başlayınca 4 grup ile karşılaştım. Bunlardan ilk grup takımdaki eski ve birbirini tanıyanlardan oluşuyor. İkinci grup A kısmında ise dil olarak ortak bir dili olan oyuncular bulunuyor. Yani genel olarak yabancı oyunculardan oluşan bir grup. B kısmında ise yine ortak dil konuşabilen yabancı oyuncular ağırlıkta.. Diğer kısmında ise henüz herhangi bir gruba katılmayan oyuncular bulunuyor.

Bildiğiniz üzere taktik ekranı da bu yıl değişecekti. Ve nitekim sonuçta yukarıda gördüğünüz resim ile eş değer. Bir çok yeni taktiksel komutun geldiği sistemde aynı zamanda dizilişler ise çok daha modern. Takım ile daha fazla bütünleşebileceğiniz taktikler yapmanız fazlasıyla mümkün. Aynı zamanda incelemem de yanılmıyor isem defansif taktikler bu yıl biraz daha popüler olacak gibi.

Biz menajerlerin dikkat ettiği hususlardan bir diğeri olan antrenman sayfasında ise küçük bir detaylandırma mevcut. Artık takım antrenmanlarını daha iyi takip edebileceğimizi umuyorum. Eğer tüm takımın severek ve kendini geliştirebileceği potansiyelde bir antrenman metodu geliştirirseniz eminim ki bu oyuncu dinamiklerindeki gruplaşmalara da yansıyacak ve takımınızı fazlasıyla pozitif yönde etkileyecektir.

Bu resimde ise oyuna eklenen bir diğer yeni özellik sağlık merkezini görüyoruz. Henüz Türkçe olarak eksikleri olsa da sanırım anlatılmak istenen özelliği hepiniz anlamışsınızdır. Özellikle oyundaki saçma sapan sakatlıkların önüne geçeceğini düşündüğüm bu özellik ile keyif kat sayımız bir nebze artacaktır.

Daha detaylı bir gözlemcilik sisteminden bahsediliyordu. Bu resimde ise gözlemcilik sayfasına bakıyoruz. Çok çok çok detaylı olmuş ve aşırı beğendiğimi söyleyebilirim. Bence fazlasıyla keyif alabileceğiniz scout sistemi gelişmiş diyebilirim.

Gözlemcilik sayfasının değişmesi transfer sayfasına da bir kaç yenilik getirmelerine sebep olmuş. Genel olarak benim gözlemleyebildiğim yenilikler bu yönde. Daha bir çok yenilik var gibi ama artık onları da zamanla keşfetmek daha iyi olacaktır. Sizde beta sürümü oynama şansı elde ettiyseniz görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Precieux

Eski gönüllü scout, tam bir Football Manager aşığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı